Jaką muzykę wybrać na wesele?

Niejedna para zastanawia się, jaką muzykę wybrać na wesele. Czy wpleść w repertuar weselny ulubione piosenki, które kojarzą się ze wspólnymi chwilami? Albo hity ukochanego zespołu, który zwykle nie kojarzy się z muzyką biesiadną? Jak poszukać złotego środka? Czy wesele może być np. rockowe lub swingujące?  

Jak wynika z mojego doświadczenia, a pracuję już jako dj kilka ładnych lat, często na usługi DJ’a na wesele decydują się osoby, które wolą oryginalne wykonanie piosenek w wersji artystów, niż wokalistów zespołów ślubnych. Często też klienci dj’ów mają nieco inne wymagania wobec ślubnego repertuaru.

Ja osobiście zawsze ustalam razem z parą program wesela, słuchając uważnie, jakie mają życzenia, czasami jednak podpowiadam, by zrezygnowali z pewnych rzeczy. Czasami lepiej pójść na kompromis i zgodzić się na nielubiane piosenki, niż doprowadzić do sytuacji, by goście siedzieli i nudzili się.

Muzyka na czas posiłków

Jeśli bliski jest nam szczególnie jakiś gatunek muzyczny, a nie szczególnie nadaje się on do tańczenia – można wybrać ulubione kawałki i puszczać je nieco ciszej w trakcie posiłków.  W tej sytuacji doskonale sprawdzą się zarówno ballady rockowe, jak i klasyczne standardy jazzowe, muzyka klasyczna, r’nb’, chill out lub reggae. Lekkie przyciszenie muzyki sprawi, że goście będą mogli swobodnie rozmawiać. To doskonały pomysł, by para młoda usłyszała na weselu swoje ulubione piosenki, a jednocześnie playlista w czasie zabawy odpowiadała większej ilości gości.

Pomysły znajomych

Bardzo często znajomi pary młodej mają pomysły na niewielkie występy, prezentacje lub pokazy, które są często miłą niespodzianką dla nowożeńców. Zazwyczaj staram się na etapie rozstawiania sprzętu skontaktować ze świadkami obu stron, by jak najszybciej zgłosili mi takie pomysły. Dzięki nim wesele nabiera naprawdę osobistego charakteru, a łzy wzruszenia pary młodej są często nagrodą dla autorów.

Tańce i swawole

Muzyką, która najlepiej sprawdza się, podczas wesela, są przeboje, którzy znają i lubią wszyscy. Najlepiej zdecydować się na przeplatanie hitów – nowszych i starszych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Podobnie także z gatunkami muzycznymi. Jako DJ na wesele mam listę hitów, które zachęcą do zabawy każdego.  Jeśli playlistę chcecie ułożyć sami – warto sprawdzić zestawienia najlepszych piosenek tanecznych. O ile udana zabawa nie musi oznaczać muzyki disco polo lub biesiadnych przyśpiewek, to jednak niektóre z nich warto ująć w repertuarze w końcu rodziny się nie wybiera 🙂

Muzyka do gier i zabaw

Osobną sprawą jest karaoke lub inne zabawy muzyczne w trakcie wesela. Warto pomyśleć o ich wprowadzeniu w program przyjęcia weselnego, bo integrują gości i sprawiają, że atmosfera robi się luźniejsza. Polecam raczej krótsze zabawy, zbyt długie mogą gości znudzić lub zniechęcić. Pomysły na dodatkowe rozrywki dla gości można podzielić na kilka krótkich przerw pomiędzy jedzeniem a posiłkami.

Największe muzyczne  wpadki !!!

Na koniec krótkie podsumowanie w postaci mało trafionych pomysłów na weselną playlistę:

  1. wybór piosenek w jednym stylu muzycznym, obcym np. starszej części gości,
  2. playlista, składająca się tylko z najnowszych hitów (także nie sprawdzi się przy gościach w różnym wieku),
  3. zbyt dużo ballad i romantycznych piosenek o miłości,
  4. piosenka „Windą do nieba” jako pierwszy taniec – ale o tym napiszę więcej w najbliższym czasie.

 

ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA INNYCH ARTYKUŁÓW

MIN.

DEKORACJA ŚWIATŁEM I SPECJALNE EFEKTY NA WESELU !

DJ WODZIREJ NA WESELE – DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA JEGO USŁUGI

PRZY JAKIEJ MUZYCE LUBIMY SIĘ BAWIĆ NA WESELU?

JAK WYBRAĆ DOBRY ZESPÓŁ LUB DJ’A NA WESELE?

Pozdrawiam!

DJ MW Maciej Wilkanowski