Kiedy najlepiej podawać tort na weselu?

Wymyślny i ciekawy tort to jedna z atrakcji wesela, na jaką wielu gości czeka. Jego wygląd i dekoracje często oddają charakter i zainteresowania Państwa Młodych. Kiedy jednak warto podawać tort i na co zwrócić uwagę, składając na niego zamówienie w cukierni?

 

Północ, tort czas podać!

Najczęściej, i jako dj na wesele nie jestem w tym odosobniony, zaleca się podawać tort tuż po oczepinach, jako ich ukoronowanie i zakończenie oficjalnej części wesela. Goście, rozbawieni po zabawach, potrzebują punktu, który zamknie spójną klamrą weselne rytuały. Najczęściej pojawieniu się tortu towarzyszą specjalne efekty: przygaszone światła, zimne ognie lub inne, ciekawe akcenty. To także dobry czas, by zadbać o posprzątanie po oczepinowych zabawach i przygotować salę do dalszych tańców. Goście często wykorzystują tę chwilę wyciszenia i odpoczynku przed dalszą częścią zabawy.

Tort można podawać także po obiedzie…

Tradycją jest, że tort podaje się zwykle około północy. Jednak, jako DJ weselny, prowadzący bardzo często te uroczystości, zauważyłem także nową modę – by podawać tort tuż po obiedzie. Po pierwsze, wiele osób dba o linię lub ma jakieś problemy ze zdrowiem, więc porcja słodkości po północy po prostu nie wchodzi  w grę. Po drugie, północ to czas najlepszej zabawy, gdy wielu gości jest już po degustacji potraw i alkoholi, zwyczajnie więc nie znajdą „miejsca” na łakocie. Trudno im także będzie na pełen żołądek docenić smak tortu.

Dobrym rozwiązaniem jest podanie tortu tuż po pierwszym ciepłym posiłku, jakim zwyczajowo jest obiad lub wczesna kolacja. Większość gości nie jest wtedy jeszcze zupełnie najedzona, a kieliszek szampana, którym wznosi się toast za zdrowie Młodych dobrze skomponuje się ze słodkim smakiem. Dzięki temu znacznie więcej osób po pierwsze zdecyduje się na zjedzenie kawałku tortu, a po drugie będzie w stanie ocenić jego smak. Warto zdecydować się na to rozwiązanie zwłaszcza, jeśli tort ma mieć jakieś ciekawe ozdoby lub kształt.

Zwyczaje weselne związane z tortem

Pojawieniu się tortu na sali powinna towarzyszyć ciekawa oprawa – ja ze swej strony proponuję np. nowożeńcom wytwornicę ciężkiego dymu oraz ciekawe oświetlenie, dodać można do tego także specjalne „race” no i oczywiście powinien być wybrany utwór na tzw. wejście tortu ja najczęściej gram Survivor – Eye Of The Tiger. Pierwsze kawałki Państwo Młodzi powinni kroić wspólnie, jako symbol dostatniego życia. Tort jest właśnie taką wróżbą – jak słodki jest on, tak słodkie ma być wspólne życie.

Na jaki tort warto się zdecydować?

O ile nie będę polecał żadnego konkretnego smaku, o tyle zwrócę uwagę na kremy. Lepiej wybrać te oparte o bitą śmietanę, niż ciężkie i tłuste kremy, oparte o masło lub śmietanę kremówkę. Po pierwsze lepiej smakują, po drugie wyglądają efektowniej, a po trzecie nie pozostawiają po sobie uczucia ociężałości. Jedynym punktem, na jaki należy zwrócić uwagę są owoce, którymi tort może być dekorowany. Warto pamiętać, że wiele osób ma alergię np. na truskawki.

ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA INNYCH ARTYKUŁÓW

MIN.

DEKORACJA ŚWIATŁEM I SPECJALNE EFEKTY NA WESELU !

DJ WODZIREJ NA WESELE – DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA JEGO USŁUGI

PRZY JAKIEJ MUZYCE LUBIMY SIĘ BAWIĆ NA WESELU?

JAK WYBRAĆ DOBRY ZESPÓŁ LUB DJ’A NA WESELE?

Pozdrawiam!

DJ MW Maciej Wilkanowski