Oczepiny weselne

Warto wiedzieć, że Para Młoda ma spory wpływ na przebieg oczepin. Osobiście jestem zdania, że ten moment powinien być zgodny z oczekiwaniami i temperamentem nowożeńców. Jako dj na wesele jestem w stanie doradzić ciekawe zabawy oraz rozwiązania, które jednocześnie będą nawiązywać do tradycji, a zarazem będą eleganckie. Jednak to właśnie Para Młoda decyduje, czy i jak oczepiny mają wyglądać. Zawsze rozmawiam ze swoimi klientami na ten temat i uważam, że tak powinnien postępować każdy wodzirej weselny.

Tradycyjnie czyli… sprośnie

Dawniej wśród oczepinowych zabaw dominowały rozrywki, które miały na celu rozbawienie gości swoim prostactwem. Pan Młody z zasłoniętymi oczyma rozpoznawał świeżo poślubioną małżonkę macając szereg kobiet po biustach, a Panna Młoda czyniła to samo z męskimi przyrodzeniami. Hitem były zabawy z przekładaniem banana, podawaniem sobie ustami butelki itp. Na szczęście, według mnie, coraz mniej osób chce się bawić w ten sposób, gdyż wiele z tych pomysłów było raczej żenujących. I choć tego typu rozrywki i zabawy stosowane były od stuleci i miały oswoić małżonków z nocą poślubną, to jednak trudno dla nich znaleźć dziś miejsce w obecnej kulturze i obyczajowości.

Oczepiny – da się elegancko!

Sam jestem zwolennikiem oczepin niekoniecznie z podtekstem, za to takich, które rozbawią osoby w każdym wieku, a należy pamiętać, że oczepiny oglądają często także osoby niepełnoletnie. Sam posiadam sporą bazę różnego rodzaju zabaw – doradzając moim klientom nie zdradzam jednak szczegółów, gdyż nie ma nic gorszego niż dokładna znajomość przebiegu oczepin przez Parę Młodą – to przecież ma być także niespodzianka dla nich.

Co warto ustalić z dj’em lub zespołem weselnym?

Sam, określając charakter oczepin, rozmawiam zwykle z parą o tym, jakich zabaw sobie absolutnie nie życzą i czego oczekują goście – wszak nowożeńcy znają ich najlepiej. Jeśli szukasz DJ na wesele – warto ten temat właśnie z nim poruszyć, zwłaszcza, że coraz więcej par woli eleganckie rozrywki i po prostu nie życzy sobie prostackich zabaw z podtekstami. Jeśli też do nich należysz, przy rozmowach z osobą odpowiedzialną za przebieg tej części wesela – warto to wyraźnie podkreślić.

Zabawy – warto wybrać te mniej popularne

Klasę wodzireja, moim zdaniem, poznać można właśnie po tym, jak prowadzi zabawy oczepinowe. Jeśli proponuje doskonale znane wszystkich zabawy, bez odrobiny modyfikacji, nie licząc się z tym, że większość gości już je zna z innych przyjęć weselnych – nie świadczy to o nim najlepiej. Radzę unikać takich wodzirejów.

Nagrody za zabawy

Część zespołów i dj’ów weselnych za udział w zabawach nagradza gości drobnymi upominkami. Jeśli chcemy, by i na naszym weselu miało to miejsce – dobrze wodzireja zapytać o ten aspekt albo samemu zaproponować – często upominkami są po prostu weselne trunki.

A może tak zrezygnować z zabaw?

Są również pary, które nie życzą sobie oczepin w ogóle. Warto pamiętać, że choć nie wszystkim gościom może to przypaść do gustu, zawsze można z nich zrezygnować. Często tak się dzieje w przypadku ślubów z obcokrajowcem, gdy połowa gości nie bardzo rozumie sens i przebieg zabawy. W takim wypadku tradycyjne oczepiny można zastąpić czymś innym: pokazem fire show, tańców lub karaoke. Doskonale, zamiast oczepin sprawdzą się pomysł eleganckiego podawania tortu o północy. Można również puścić lampiony szczęścia – pamiętajmy jednak, że wypuszczać można je tylko w odpowiednich miejscach, gdyż mogą stanowić zagrożenie pożarowe.

ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA INNYCH ARTYKUŁÓW

MIN.

PIOSENKA NA PIERWSZY TANIEC – CO WYBRAĆ?

PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

JAKĄ MUZYKĘ WYBRAĆ NA WESELE?

JAK WYBRAĆ DOBRY ZESPÓŁ LUB DJ’A NA WESELE?

Pozdrawiam!

DJ MW Maciej Wilkanowski